Toyota Yaris

Toyota Yaris je malý vůz nižší třídy určený zejména pro mětský provoz.

Toyota Yaris prošla do současnosti dvěma generacemi (třetí je připravována na letošní rok). Na světových trzích (zemích) je prodávána pod různými názvy. V Evropě a Izraeli jako Yaris, v Severní Americe jako Echo a  lze se setkat také s označením Vitz.

První generace
Výroba byla zahájena roku 1999 a ukončena 2005. V Evropě se začal model nabízet v květnu 1999. Narozdíl od tradičního uspořádání ovládacích prvků v jiných vozech, přišla Toyota Yaris s centrálním digitálním integrovaným ukazatelem (rychloměrem) umístěným uprostřed palubní desky. Z počátku byla pouze omezená nabídka motorů – benzínové čtyřválce o objemech 1,0 a 1,3 litru s technologií VVT-i. Dalšího agregátu se Toyota Yaris dočkala v roce 2001, kdy do nabídky přibyl benzínový 1,5 litrový Sport.

V roce 2000 byla Toyota Yaris zvolena Evropským autem roku.

Faceliftu se Yaris dočkal roku 2003 a s ním i nového dieslového motoru o objemu 1,4 litru pod označením D4-D a výkonem 56 kW (tj. 75 koňských sil). Zajímavostí je, že tento motor byl licenčně dodáván i do vozu MINI One D firmy BMW.

Druhá generace
Vznikla redesignem v roce 2005 a je prodávána do současnosti. Výroba byla zahájena v Japonsku a také nově v továrnách ve Francii a Thajsku. Čtyřválcové motory z první generace byly nahrazeny novými tříválcovými agregáty, jež můžete nalézt také modelu Aygo. Zvýšen byl výkon – například u objemu 1,4 litru D-4D na 66 kW (tj. 89 koní) a snížena spotřeba paliva.

V roce 2009 došlo celosvětově ke svolání 1,28 milionu vozů do servisu kvůli vadě bezpečnostních pásů, které při těžkých čelních nárazech mohly způsobovat vznícení pěnových podložek.

Třetí generace
V roce 2010 je plánováno je představení nové generace.